Silnik o brzmieniu skrzypiec

Co zrobić, aby hałas silników samochodowych był przyjemniejszy dla naszych uszu? Nad tym problemem głowią się ludzie z Sound Design Lab LLC i Laboratorium Takeshi Toi. Póki co, badacze odkryli, że dźwięk silnika przypomina tony instrumentów strunowych.

Skąd w ogóle pomysł na takie badania? Wszystko to za sprawą samochodów hybrydowych, których silniki nie wydają dźwięku przez co auta takie stanowią zagrożenie np. dla pieszych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby inni uczestnicy ruchu mogli po dźwięku rozpoznać jak szybko i z której strony nadjeżdża pojazd. Dobrze też, aby ten dźwięk był przyjemniejszy dla uszu niż obecnie.

Naukowcy sprawdzali dźwięki różnych instrumentów i prosili uczestników o ich wysłuchanie. Oceniany był wpływ psychologiczny, ale również np. zmiana rytmu serca. Mogłoby wydawać się, że dźwięki instrumentów i silnika samochodowego są kompletnie różne, ale okazuje się, że wykres fal wygląda podobnie w przypadku obu typów dźwięków.

Sound Design Lab i Laboratorium Toi będą kontynuować badania, aby uczynić hałas przyjemniejszym. O ile to w ogóle możliwe…

Więcej szczegółów w filmie.

Fot: http://www.flickr.com/photos/davus/2393526367/sizes/z/
Reklamy

3 thoughts on “Silnik o brzmieniu skrzypiec

  1. Podobnie lex kiedyś wydał $100,000 na research pt. jaki dźwięk zamykanych drzwi sprawia, że kierowca czuje się najbezpieczniej…. Okazało się, że najlepiej brzmi takie głębokie „PLUM”. 😛 Ps. to kiedy znowu spotkamy się na kawe w Osace? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s