Honda ma sposób na uliczne korki

Mamy długi weekend, kierowcy ruszyli w trasę i korki uliczne przeniosły się na drogi krajowe. A tymczasem Honda rozwija pierwszą na świecie technologię, która zapobiega utrudnieniom ruchu poprzez ich przewidywanie.

Zmorą wszystkich kierowców mieszkających w dużych miastach są korki. Podobnie ma się sprawa z zatłoczonymi japońskimi metropoliami. Mimo zaawansowanej sieci komunikacji miejskiej, korki zdają się być nieuniknione. Honda wyszła na przeciw temu problemowi i ogłosiła opracowanie systemu, który wykrywa potencjalne korki i ocenia, czy sposób prowadzenia pojazdu spowoduje spowolnienie ruchu nad drodze. Japoński gigant motoryzacyjny rozwinął tę technologię zwracając uwagę, że przyśpieszenie i zwalnianie prędkości przez jeden pojazd ma wpływ na rytm jazdy wszystkich samochodów i może powodować ślimacze tempo jazdy. Trudno się nie zgodzić, że to mało odkrywcze stwierdzenie. Co w takim razie proponuje Honda?

W przeciwieństwie do typowych rozwiązań dostarczających kierowcy informacje o już istniejących utrudnieniach ruchu, system Hondy monitoruje wzorzec przyśpieszania i zwalniania pojazdów, aby określić, czy sposób jazdy kierowcy może spowodować korki. Jak wiemy, gwałtowne przyśpieszanie i zwalnianie zmusza innych kierowców do podobnej jazdy a to prowadzi do korków. Bazując na obliczeniach systemu, kierowca dostaje informację sugerującą odpowiednią prędkość i sposób jazdy.

Honda przeprowadziła testy we współpracy z Centrum Badawczym Zaawansowanej Nauki i Technologii przy Uniwersytecie Tokijskim (Research Center for Advanced Science and Technology). Wyniki pokazały, że średnia prędkość samochodów zwiększyła się średnio o 23% a dodatkowo poprawiła się wydajność spalania paliwa o około 8%.

W przyszłości system będzie mógł korzystać z technologii chmury – komputery pokładowe samochodów będą podłączone do wspólnego serwera, aby kierowca był świadomy sposobu jazdy innych użytkowników ruchu i aby odpowiednia odległość między wszystkimi autami została zachowana.

Pozostaje pytanie kiedy taki system mógłby stać się powszechnym standardem. Biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę kierowców, trzymajmy kciuki, aby stało się to jak najszybciej.

źródło: akihabaranews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s