Mapa schronów na smartfonie

Samorząd Yokohamy uruchomił system, dzięki któremu ludzie dotknięci nagłą klęską żywiołową dostaną informację na swoje smartfony/telefony o najbliższym wolnym schronie.

Urzędnicy szacują, że podczas zeszłorocznego trzęsienia ziemi 11 marca około 5.15 miliona osób w nie było w stanie wrócić do domu a 670 tysięcy utknęło w prefekturze Kanagawa. Mimo że samorząd Yokohamy przeznaczył dwa duże obiekty na schrony (łącznie z halą sportową Yokohama Arena ), około 25 tysięcy ludzi nie mogących wrócić do domu pozostawało czasowo w hotelach i centrach handlowych.

System został zaprojektowany tak, aby pokazywać mapę najbliższych schronów w okolicy. Konieczny jest jednak telefon obsługujący GPS. Obiekty, które mogą przyjąć kolejnych ludzi oznaczone są na zielono, te których bezpieczeństwo zostało sprawdzone na żółto a te całkowicie zajęte na czerwono.

Gdy użytkownik wybierze dany schron, pokażą się szczegółowe informacje dotyczące m.in. łazienek, wody itd. Jeśli telefon nie ma GPS, trzeba kliknąć na ekranie na najbliższą stację i wtedy pojawią się informacje o pobliskich schronach.

Jeśli silne trzęsienie ziemi nawiedzi metropolię, około 6.5 miliona ludzi może nie być w stanie dotrzeć do domu. Samorząd Yokohamy już wyznaczył 134 obiekty jako tymczasowe schrony właśnie dla tych, którzy zostaną odcięci w momencie katastrofy.

Źródło: mainichi.jp

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s