„Nie mówcie tak często „ganbare””!

Po marcowym trzęsieniu z japońskich regionów niedotkniętych klęską jak i z całego świata zaczęły płynąć głosy pocieszenia i wsparcia. To z pewnością miłe gesty, ale Japońskie Stowarzyszenie Zaburzeń Afektywnych (Japanese Society of Mood Disorder) na spotkaniu generalnym w Osace wezwało media i osoby wspierające poszkodowanych, aby nie nadużywały słów pocieszenia. „Wytrzymajcie (ganbare)”, „Bądźcie silni (tsuyoku)”, „Bezwzględnie (*zettai – mam trochę problem jak to przetłumaczyć na polski odpowiednik w tym kontekście, może jakiś czytający japonista mnie poprawi, jeśli się mylę 😉

Słowa te mogą odnieść odwrotny skutek od zamierzonego. „Co jeszcze ponad to możemy zrobić?” – takie myśli mogą pojawiać się w głowie poszkodowanych. Naukowcy podkreślają, że mijający czas sprzyja gojeniu ran, ale stan około 20 procent poszkodowanych może stawać się coraz gorszy i prowadzić do zespołu stresu pourazowego. Teraz więc, po czterech miesiącach od tragedii ciągłe pocieszanie i radykalne dziennikarstwo przypomina o poszkodowanym dramatyczne marcowe wydarzenia i  grozi pogorszeniem stanu psychicznego wielu osób.

Przykładem należytego pocieszania może być policjantka Aki Kurokawa, która ocaliła 64 – letnią Miyoko Ohashi od samobójstwa. Policjantka trafiła do Miyage 31 marca w grupie mającej doradzać poszkodowanym. 30 – letnia Aki zobaczyła załamaną starszą kobietę i postanowiła z nią porozmawiać. Pani Miyoko wspominała jak jej sąsiedzi zginęli i że czuje się jak niepotrzebny balast.  Zastanawiała się dlaczego została ocalona… Policjantka wysłuchała kobiety i stan pani Miyoko poprawił się. Miesiąc później starsza kobieta postanowiła podziękować policjantce i wysłała jej amulet omamori z góry Fuji. „Tak jak Góra Fuji (najwyższy szczyt Japonii), życzę Ci abyś została najlepszą policjantką w Japonii”.

(źródło: Asahi, Mainichi)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s